Portu zpravodajský newsletter

Souhrn nejdůležitějších zpráv ze světa ekonomiky a finančních trhů za uplynulý týden. Pravidelně a zdarma každý pátek odpoledne do vaší e‑mailové schránky.

19.09.2022

#251 – Inflace v ČR již za vrcholem?

Akciové trhy v USA zažily tento týden bohužel nejhorší den od června 2020, kdy zuřil covid. V úterý ztratily 4,3 %. Důvodem poklesu byl srpnový vývoj inflace ve Spojených státech, u které se očekával pokles na 8,1 %, místo toho ale dosáhla 8,3 %. To jen podpořilo přesvědčení analytiků, že FED bude muset razantněji navyšovat sazby a tím tak brzdit ekonomiku. Amerika sebou následně stáhla i další trhy, hlavně ty asijské.

Zbytek týdne byl již klidnější. Akciový index S&P 500 odepisuje tento týden 4,8 %, Euro Stoxx 50 klesá o 2 %, japonský Nikkei 225 o 2,3 % a čínský SSE Composite padá o 4,2 %.  

Drasticky na americkou inflaci zareagovaly i kryptoměny. Bitcoin se propadl během pár hodin až o 11,5 %. Ještě více padala hodnota druhé největší kryptoměny Etheru, která odepsala tento týden 16 %. Klesá i cena zlata, které se obchoduje na nejnižších úrovních od dubna 2020. 

V příštím týdnu zasedá americký FED. Nejpravděpodobnější je zvýšení sazeb o 75 bazický bodů. Kvůli vyšší srpnové inflaci však přichází do hry i možnost agresivního zvýšení sazeb o celý 1 procentní bod, se kterou nyní počítá čtvrtina analytiků.  

Inflace v ČR již za vrcholem? Domácí inflace poprvé od června 2021 meziročně klesla. Srpnová inflace (17,2 %) nenaplnila prognózu ČNB, která očekávala růst spotřebitelské cenové hladiny o 19,3 %. Podle viceguvernérky ČNB Evy Zamrazilové tak může být „bod obratu“ níže, než se původně čekalo.

Kam půjde inflace dál? Přesně to odhadnout nedokáže nikdo, důležité ale je, že meziměsíční tempo růstu zpomaluje. Za srpen vzrostly ceny „jen” o 0,4 %. Meziroční inflace tak začne brzy klesat, počítat se totiž začne z vyššího základu. Možný vývoj meziroční inflace ilustruje následující tabulka. Ta zobrazuje, jak by vypadala meziroční inflace, kdyby meziměsíčně rostly ceny stabilně o 0,20 –⁠ 0,40 %.  Například, kdyby dále rostly ceny meziměsíčně o 0,20 %, jsme příští srpen na inflaci 2,4 %.

Propálené kapsy. Výnosy dluhopisů zemí Eurozóny rostou, což je důsledek zvyšování úrokových sazeb ze strany ECB a není to zas tak překvapivé. Oči jsou teď upřeny zejména na španělské a italské bondy, které jsou považovány za nejvíce rizikové.

Německo zpomalujeNejvětší a nejdůležitější ekonomika Evropy se kvůli vysokým cenám energií začíná zadrhávat. Mnichovský ifo Institut predikuje pro rok 2023 mírnou recesi kvůli poklesu HDP o 0,3 % a průměrnou roční inflaci 9,3 %. Když vydával institut predikci v létě, počítal s růstem HDP o 3,7 % a inflací 3,3 %. 

Zatykač na krypto bosse. Možná si vzpomínáte na kolaps (ne)stabilní kryptoměny UST a sesterské Luny, při kterém se vypařilo 60 mld dolarů. Soud v Jižní Koreji vydal ve středu zatykač na jejího šéfa Do Kwona, který ale už dávno ze své země uprchl a dnes se nachází pravděpodobně v Singapuru. Jižní Korea a Singapur mezi sebou nemají dohodu o extradici a Do Kwon je tak zatím v bezpečí. 

Mastná pokuta pro Google. Společnost Alphabet, která vlastní Google, dostala pokutu od Evropského soudu a musí zaplatit 4,13 mld eur. Soud potvrdil rozhodnutí Evropské komise z roku 2018, pouze jemně snížil pokutu z 4,34 mld eur. Důvodem sporu je monopolní postavení systému Android. 

Začíná soud s Nikolou. Bývalý šéf „průkopnické” automobilky Trevor Milton stanul před soudem kvůli lžím okolo vývoje elektrických vozů. Společnost Nikola Motors se tvářila jako přímá konkurence automobilky Tesla, ale při prezentacích investorům svá vozidla pouštěla z kopce, aby dokázala, že fungují. Tržní kapitalizace dosáhla na 33 mld dolarů, ale následně spadla na 2,2 mld dolarů.

BlackRock ví všechno. Největší správce aktiv na planetě představil svůj Indikátor geopolitických rizik. Jedná se o jednoduchý průměr deseti nejpravděpodobnějších rizik jako jsou kyberútoky na kritickou infrastrukturu, teroristické útoky nebo další narušení dodavatelských řetězců. Za největší riziko BlackRock považuje konflikt mezi NATO a Ruskem, a to včetně vojenského konfliktu.

Těžení kryptoměn ničí životní prostředí. Takový názor momentálně zastává Bílý dům. O tom, jestli těžení Bitcoinu a dalších kryptoměn přispívá ke změně klimatu, se vedou vášnivé debaty. Úřad Bílého domu pro vědeckou a technologickou politiku teď varoval, že těžba kryptoměn by mohla omezit schopnost země zmírnit změnu klimatu. 

Ethereum merge dokončen. Druhá největší kryptoměna přešla na novou metodu ověřování transakcí proof of stake. Na Twitteru to oznámil spoluzakladatel Vitalik Buterin. Cílem aktualizace je především snížit spotřebu energie. Energetická náročnost má klesnout o 99,95 % a kryptoměna tak má být výrazně „zelenější”. Ne všichni však s tímto krokem souhlasili. Někteří kritici varují před potenciálním snížením úrovně bezpečnosti celé sítě.

Banka Wallmart. Známý americký řetězec supermarketů se stále více orientuje také na poskytování finančních služeb. Nově testuje možnost založit si u něj běžný účet. Následovat mají i půjčky a investiční produkty. Dovedete si představit, že v Česku máte účet třeba v Kauflandu nebo Lidlu? 

Skromný miliardář. Zakladatel Patagonie věnoval firmu neziskovce. Veškeré budoucí zisky této společnosti s certifikací B Corporation půjdou na boj s klimatickými změnami. Horolezec a podnikatel Yvon Chouinard založil firmu v roce 1973 s cílem dělat udržitelné a sociálně odpovědné produkty, především outdoorové oblečení. Dnes se jí vzdává pro planetu. Letošní tržby společnosti se odhadují přibližně na 1,5 miliardy dolarů, zatímco čisté jmění Chouinarda na 1,2 miliardy dolarů. 

Událost, která stojí za návštěvu 

V úterý 11. října se uskuteční Finanční Konference, kde vystoupí i partner WOOD & Company Jan Sýkora. Na tuto konferenci se můžete po zakoupení vstupenky dostavit osobně nebo si můžete koupit online vstup na livestream, ze kterého obdržíte i záznam.  

Pěkný víkend!


5 největších chyb, kterých se dopouští investoři do ETF

Burzovně obchodované fondy (ETF) jsou stále populárnějším investičním instrumentem. Oproti mnoha jiným možnostem ve světě investic…


Do Česka vstupuje estonská FinTech banka a další novinky ze světa finančních technologií

Způsobí FinTech příští krizi? Kolik máme v Česku FinTechů? Může čtyřdenní pracovní týden fungovat ve FinTechu?