Portu zpravodajský newsletter

Souhrn nejdůležitějších zpráv ze světa ekonomiky a finančních trhů za uplynulý týden. Pravidelně a zdarma každý pátek odpoledne do vaší e‑mailové schránky.

14.09.2022

#250 – Porsche na prodej

Americké trhy se oklepaly z tři týdny trvajícího poklesu a tento týden zatím zakončují se ziskem přes 3 %. Evropské trhy týden končí se ziskem 0,6 %. Největší novinkou v Evropě bylo rozhodnutí rady ECB o zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 p.b. na 1,25 %. Toto rozhodnutí poslalo včera evropské trhy o celé procento dolů. Hrůza se ale rychle změnila v naději a od včerejších 15:30 evropské trhy už jen rostou.

Rusko a sankce. Od začátku války na Ukrajině se Rusko tváří, že se ho západní sankce nijak netýkají. Uniklý dokument určený pro ruskou vládu ale tvrdí opak. Podle něj je ekonomika největší země světa v rozkladu. Ruští oligarchové, kterých se sankce dotkly velmi silně, mezitím nabízí polovinu svého majetku ve prospěch Ukrajiny, když budou vyškrtnuti ze sankčních listů.

Strategické zásoby ropy v USA mizí. V reakci na vysoké ceny ropy se před časem Spojené státy rozhodly rozpouštět své strategické zásoby, což cenu na (opravdu malou) chvilku uklidnilo. Kvůli tomu má nyní USA v zásobnících nejméně ropy od roku 1984.

Porsche na prodej. Známá luxusní značka aut se chystá na burzu, její mateřská společnost Volkswagen oznámila plán prodeje až 25 % této automobilky. Získané peníze chce použít na speciální dividendu pro své současné investory, ale hlavně na podporu přechodu výroby na elektromobily. Detaily primárního úpisu ještě nejsou známé, ale odhaduje se, že by prodaný podíl mohl mít hodnotu přes 10 mld eur, což by z něj udělalo jeden z největších úpisů v evropské historii.

Automobily Porsche se prodávají s vysokou marží a ve Volkswagenu jsou hlavním generátorem zisku. Minulý rok bylo Porsche zodpovědné za 3 % všech prodaných vozů ve skupině, ale také za 50 % všech zisků před zdaněním.

Anti-ESG fondu se daří. Do ETFka se zaměřením na americký energetický sektor poslali investoři za necelý měsíc už 315 mil. dolarů. Spuštění fondu iniciovaly stížnosti států jako Florida nebo Texas, které se postavily za část svých občanů, jimž vadí, že se velké fondy čím dál více zaměřují na kritéria udržitelnosti a vyřazují tak potenciálně výdělečné sektory. Na Floridě pak dokonce vyšlo nařízení, které místním manažerům fondů zakazuje zahrnovat ESG kritéria v investičním rozhodování. Bude zajímavé sledovat, zda se po první vlně kapitálu od odmítačů ESG dočká fond přílivu prostředků i od širší skupiny investorů.

Království bez oliv. Červenec a srpen jsou se svými vysokými teplotami naštěstí už za námi a možná si na ně už ani nevzpomínáte. Velmi špatně na ně ale vzpomínají španělští farmáři. Vedra byla v tomto jihoevropském království extrémní a někteří farmáři odhadují, že se letošní úroda oliv sníží o 40 %. Španělsko je přitom největším světovým producentem olivového oleje, minulý rok bylo zodpovědné za dvě pětiny světové produkce.

Království bez královny. Britská panovnice Královna Alžběta II zemřela ve čtvrtek ve svém panství Balmoral ve Skotsku. Z ekonomického pohledu je výměna panovníka ve Spojeném království celkem drahá. Jen přetisknutí všech 4,7 mld bankovek v oběhu vyjde na téměř 400 mil liber (dle cen z roku 2018), dále je také potřeba vyrazit nové mince, přepsat všechny zpěvníky s národní hymnou, změnit královský symbol, který je na všem od policejních uniforem až po poštovní schránky. Celý proces bude trvat dlouhé roky.

Nesrovnalosti v Revolutu. Populární mobilní banka je v hledáčku britského regulátora. Zpochybňuje postup a výsledek interního auditu provedený společností BDO. Zdůrazňuje, že Revolut musí zapracovat i na těch méně sexy věcech, jako jsou třeba backoffice nebo kontrolní mechanismy. Společnost s 20 miliony uživateli má prý nedostatky ve více oblastech a musí se začít chovat více jako banka než jen fintechový startup.

Meme stocks už nefrčí. Portfolio složené z 16 nejznámějších meme akcií covidové doby typu GameStopAMC nebo Bed Bath & Beyond letos výrazně zaostává. Ve srovnání s indexem S&P 500 má horší výkonnost o 35,8 procentních bodů, tedy od počátku roku je zhruba 50 % v minusu.

Řekněte si, kde chcete nabíjet Teslu. Tak vyzívá Muskova automobilka řidiče svých vozů a nechává je hlasovat, kde po světě má postavit další supernabíječky. Prodeje elektromobilů Tesla pěkně rostou, letošní výnosy společnosti se očekávají o téměř 60 % vyšší než v loňském roce.

Česká Moira zdražuje. V reakci na vysoké ceny energií lidé nakupují teplé prádlo víc než dřív a tento nárůst pociťuje také strakonická Moira. Kvůli rostoucím nákladům ale bude v nejbližší době zdražovat, maximálně však o 10 %. Pro lidi žijící v nájmu existují i jiné možnosti, jak snížit náklady. Například se z nájmu přestěhovat za teplem. Různé varianty, kam před drahými energiemi utéct, jsou shrnuty v tomto článku. Ten vám odemykáme v rámci spolupráce s Hospodářskými novinami, díky které mají všichni naši investoři také slevu 30 % na předplatném.

Počet útoků na Bankovní identity (BI) násobně vzrostl. Česká Bankovní Asociace zjistila, že jen za prvních 7 měsíců letošního roku byl počet útoků na BI dvakrát vyšší než za celý loňský rok. Ve spolupráci se státní správou tak ČBA rozjela kampaň #nePINdej a vzdělávacím Kybertestem můžete projít i vy. Nenechte se napálit!

Co nového v Portu?

Pokud si chcete koupit Porsche a nechcete čekat, než vstoupí na burzu, máme pro vás řešení. Co třeba vlastnit kousek unikátního Porsche 356 B 1600 Super v hodnotě přes 3 miliony? Na Portu Gallery právě probíhá úpis a investovat můžete již od koruny.

V nové epizodě našeho pátečního souhrnu vám Radim Krejčí představí nejnovější události ve světě, které ovlivňují akciové trhy. Rychlovku si můžete také pustit jako podcast.

Pěkný víkend!


Jak dlouho může trvat současný medvědí trh?

Pojem medvědí trh snad není potřeba vysvětlovat. Jedná se o situaci, kdy se trhy propadnou o 20 a více procent. Taková situace…


Aktivní vs. pasivní investování. V čem se liší?

Obvykle v životě platí, že se vyplatí být spíš aktivní než pasivní. Ať už se jedná o osobní vztahy, práci nebo třeba školu. Platí to ale i v investování?


Čína pokračuje v testování digitální měny a největší evropský FinTech v problémech

Razit korunové mince se už téměř nevyplatí. V Salvadoru už rok platí bitcoinem. ECB zvýšila…