Portu zpravodajský newsletter

Souhrn nejdůležitějších zpráv ze světa ekonomiky a finančních trhů za uplynulý týden. Pravidelně a zdarma každý pátek odpoledne do vaší e‑mailové schránky.

14.09.2022

#249 – Když plyn žene elektřinu

Trhům se tento týden příliš nedařilo, chybí jim nějaké pozitivní zprávy. Americké akcie klesly  především v návaznosti na výroky šéfa Fedu Powella z minulého pátku. Pryč jsou tak bohužel zisky z léta.

Po Powellovo proslovu se totiž změnilo očekávání analytiků ohledně dalšího navyšování sazeb. Mysleli si, že to už nebude tak přísné, ale bude. Většina z nich tak počítá se zvýšením o 0,75 procentního bodu v září a dalším zvyšováním jak v listopadu, tak v prosinci. Sazby FEDu by se tím mohly vyšplhat do konce roku na úroveň 3,75-4,0 % ze současné úrovně 2,25-2,50 %.

Evropské trhy klesly trochu více než americké, také reagovaly na utahování monetární politiky, ale i na velmi vyhrocenou situaci na energetické burze. Od ECB se čeká navyšování sazeb také, ale ne do takových výšin – přeci jen jsou tu pořád ty předlužené státy jižní Evropy. I tak by do října však mohlo dojít k nárůstu o 1,25 procentního bodu na 1,75 % a akcie to rovnou promítly do svých cen.

Elektřina k nezaplacení. Poté, co se minulý týden dostala cena megawatthodiny nad 1 000 eur, celý tento týden padala. I tak ale zůstává nad 500 eury. Žene ji nahoru drahý plyn (kvůli Rusku). Proč? Protože aukce jsou v Evropě organizovány na principu tzv. marginálních cen. To znamená, že cenu utváří poslední akceptovaná nabídka v pořadí a tuto cenu pak zaplatí všichni účastníci trhu, bez ohledu na jejich vlastní nabídkové ceny. Proto, přestože jaderné i třeba uhelné elektrárny mohou nabídnout elektřinu levněji, při velké poptávce tuto marginální cenu diktují hlavně elektrárny plynové.

Drahá elektřina pro firmy hlavně z energeticky náročných odvětví znamená vysoké náklady a omezování výroby. To inflaci nijak neprospívá. Velká část instalované kapacity evropských elektráren je navíc nevytížená.

Do boje proti předraženým energiím proto vytáhl i Brusel. Bohužel ale podle všeho spíše minul cíl. Představil dlouho očekávaný návrh na zkrocení vysokých cen v podobě zastropování ceny elektřiny z jaderných, uhelných a větrných elektráren. Ty však, jak jsme si ukázali výše, cenu nahoru netáhnou. Cestu z této krize nám ukazuje Španělsko. Článek odemykáme díky spolupráci s HN.cz, díky které mají naši klienti slevu na předplatném. Tu najdete v sekci dárky a výhody.

Tlusté prsty? Měla dostat 100 dolarů, přistálo jí 10 miliónů. Kryptoměnová společnost Crypto.com omylem poslala ženě z Austrálie správnou sumu, jen k ní přidali pár nul. Podle všech informací si příjemkyně tohoto milionového omylu okamžitě koupila luxusní sídlo a peníze vrátit nechce. Soud už ale nařídil dům prodat a liknavou společnost vyplatit. Ženě tak nakonec nic nezbude.

Největší událost v kryptoměnách. Druhou největší kryptoměnu (měřeno tržní kapitalizací) Ether čeká upgrade. Dne 6.9. má proběhnout přechod z energeticky náročného Proof-of-work systému na nenáročný Proof-of-stake. V praxi už nebude potřeba těžit ETH pomocí grafických karet, ale postačí zastakovat ETH třeba přes PC. Podle odhadů se sníží spotřeba energie o 99,95 %. I u nás můžete do Etherea zainvestovat.

Snapchatu se moc nedaří. Technologická společnost sice zvyšuje tržby ze svých uživatelů, ale už pár let kumuluje ztrátu. Teď se rozhodla propustit 20 % zaměstnanců a další restriktivní opatření zřejmě přijdou.

NVIDIA padá. Po tom, co Spojené státy zakázaly prodeje čipů do Číny, kvůli obavám z jejich využití ve vojenských technologiích, klesla za týden hodnota společnosti o 13 %. Technologická společnost odhaduje, že jí to bude stát 400 mil. dolarů v tržbách jen v tomto čtvrtletí. Toto omezení se překvapivě týká i Hong Kongu, který se v posledních týdnech stal zdrojem napětí mezi Čínou a USA.

Čínská ekonomika se zase zadrhává. Trojité nebezpečí ohrožuje továrnu světa. Extrémní sucho, které vysušilo místní řeky, dlouhotrvající realitní krize a k tomu ještě nové případy Covidu, které znovu uvrhnou celé megapole do karantény. Nedostatečná výroba způsobí další problémy v dodavatelských řetězcích a ve výsledku přispěje k současné inflaci.

Klarna prohlubuje ztráty. Švédská BNPL (kup teď, zaplať později) společnost téměř zečtyřnásobila ztrátu. Rostou ji náklady spojené s defaultem jejích uživatelů – ti stále častěji nesplácejí, co pomocí této služby zaplatí.

Žně prodejců slitků a cihliček. Drahým kovům se ani letos moc nedaří, stříbro je na dvouletém minimu. Od počátku roku ztratilo 22 % své hodnoty, zlato pak více než 6 %. Do cen slitků se to však příliš nepropisuje – tedy ne do těch prodejních. Například stříbrnou minci o váze 1 unce si můžete zvesela koupit za 700-900 korun. Tržní cena stříbra je dnes však 440 Kč. Výkupní ceny, za které mohou lidé slitky a mince prodat, se ale odvíjejí právě od té ceny tržní. Nákupem takové mince tak okamžitě ztratíte i více jak 50 % hodnoty. A to se vyplatí! Ne sice vám, zato prodejci fyzických kovů pěkně vydělají.

V propadech se přikupuje přes ETFka. I když akciové trhy poslední dva týdny klesají, do ETF fondů v srpnu přiteklo 43 miliard dolarů, což je o 10 % více než v červenci. Ukazuje to jednak stále rostoucí oblíbenost této formy pasivního investování i to, že investoři současných propadů spíše využívají pro přikoupení “za levno”, než aby se ETFek zbavovali.

Fúze Avastu posvěcena. Britský “antimonopolní úřad” (CMA) schválil spojení českého Avastu se společností NortonLifeLock, obchod v hodnotě 8,1 miliardy dolaru. Pomohl tomu možná překvapivě i Microsoft. Ten totiž stále rozšiřuje své produkty zaměřené na kyberbezpečnost, a tak navyšuje konkurenci.

Pokračujeme v zadlužování. Ochránce státní kasy Zbyněk Stanjura navrhl schodek státního rozpočtu ve výši 270 mld. Kč. Národní rozpočtové radě se to ale nelíbí a tvrdí, že tudy cesta k ozdravení veřejných financí nevede. Je pravda, že se vláda nachází v nesnadné situaci. Svým voličům slíbila rozpočtovou odpovědnost, spoustu lidí ale v dnešní situaci potřebuje pomoct.

Co nového v Portu?

ZasPortujte si pro dobrou věc. V týdnu od 12. do 18. září máte možnost se zúčastnit charitativní akce TERIBEAR v Praze na Letné. Pojďme společně v rámci Portu týmu získat co nejvíce kilometrů a podpořit dobrou věc. Navíc se můžete ve čtvrtek 15. září v 18:00 přidat i k našemu zaměstnaneckému Portu týmu a užít si společný sportovní večer. Více se o této akci dozvíte v sekci dárky a výhody.

Včera jsme na Portu Gallery spustili úpis investičního vína En Primeur 2021 a pořád je do něj možné zainvestovat. Stejně tak i do obrazů od Radky Bodzewicz a Lukáše Karbuse.

Po prázdninové pauze se vracíme s pravidelným pátečním shrnutím akciových a finančních trhů. V dnešním dílu vám Radim Krejčí a Martin Luňáček shrnou nejdůležitější události posledních týdnů a představí, jaké novinky na Portu chystáme. Tento díl si můžete poslechnout také jako podcast.

Pěkný víkend!


Je teď čas nakupovat? Na tuto chvíli tolik lidí čekalo

Nastala konečně ta dlouho očekávaná chvíle pro levnější nákupy po propadech trhů? Mnoho začínajících investorů cítí kvůli nedávným…


Počet kyberútoků stoupá a vznik antivirového obra je potvrzen

Vzniká antivirový obr. Binance a Mastercard zavádějí platební kartu „crypto-to-fiat“.