Blog

Trendy a náměty v oblasti investování, aktuální vývoj na trzích, analýzy, komentáře, rozhovory, zajímavosti…

Proč nemá cenu zabývat se načasováním investice?

Většina lidí má tendenci nakupovat, když trhy rostou, a naopak rychle prodávat, pokud vidí jejich propad. Rozhodovat se emocionálně je součástí lidské povahy. U investování se ale takové rozhodování nevyplácí. Často totiž vede ke zklamání, když trhy náhle změní směr. Dnes si ukážeme, proč byste při dlouhodobém investování měli nechat stranou jak emoce, tak i snahu načasovat nákup a prodej.

Vidíme-li rostoucí graf, či trend, máme tendenci nakoupit – vypadá to prostě jako dobrý nápad, že? Ve skutečnosti ale nikdo neví, jakým směrem se trhy v následujících dnech, měsících a rocích vydají a to, co se nám zdá, jako dobrý nápad, může být ve skutečnosti pravý opak.

Čtěte zprávy z trhů:
Jsme svědky druhého největšího růstu v dějinách amerického trhu
Pozitivní nálada investorů prudce vzrostla
Evropské akcie jsou o 55 % levnější než americké

Pokud se podíváme do historie, vidíme, že velké fluktuace trhů vedou ke konsistentně špatnému chování investorů. Když jsou ceny vysoko, peníze od lidí přitékají na kapitálové trhy. Naopak když jsou ceny nízké, lidé peníze vybírají a prodávají tak často „za levno“. Na grafu níže vidíme porovnání vývoje globálních trhů (spojitá linka, pravá osa), měřeným indexem MSCI All Country World, což je běžně používaný benchmark pro vývoj situace na globálních akciových trzích, s čistými přítoky peněz do akciových podílových fondů (histogram, levá osa) za posledních 15 let.

* zdroj dat Investment Company Institute, 2017

Ukazuje se, že při velkých výkyvech trhů mají lidé silné tendence investovat/vybírat peníze. Například kolem roku 2000, v období internetové horečky – hromadného rozkvětu internetových firem – zaznamenávaly fondy rekordní příliv nových peněz. Ceny akcií a podílových listů rostly a lidé nakupovali. Opačnou situaci ale můžeme pozorovat v roce 2009, kdy došlo vlivem finanční krize k propadu trhů. V této době naopak rekordní počet lidí chtěl své peníze vybrat a prodával tak za nízké ceny.

Takovéto emocionální chování lidem dlouhodobě snižuje výnosy, jelikož nakupují a prodávají ve špatný čas. A ano, jsou zde i lidé, kteří mají štěstí a nákup a prodej načasují vhodně, ale jsou to opravdu pouze šťastlivci. Podle studie výzkumné agentury DALBAR dosahoval investor do podílových fondů za posledních 15 let výnosu v průměru kolem 4,6 % ročně přestože celý trh, měřený indexem S&P 500, rostl průměrně o 8,2 %.

Cesta, jak čelit těmto klasickým investičním chybám je stanovit si jasný plán pravidelného investování a držet se jej. Při investování s Portu klientům doporučujeme promyslet investiční cíl a horizont a nastavit si investiční plán. Pravidelné investování umožní vyhnout se chybně načasovaným nákupům. Současně se při pravidelných vkladech i udrží portfolio v souladu s původním rozložením aktiv díky rebalanci. (Více o tom, co je to rebalance s přečtěte ZDE). A přestože pravidelné investování může někdy vést k záporným výnosům, v delším horizontu se počet období s negativními výnosy výrazně snižuje.

Kromě pravidelného investování je ještě důležité zmínit trpělivost. Buďte trpěliví a nevybírejte peníze před zvoleným investičním horizontem jen na základě aktuálních výkyvů trhu. Je možné, že právě kvůli předčasnému výběru nedosáhnete požadovaného výnosu a nedosáhnete tak svého investičního cíle.

V Portu jsme si však vědomi toho, že lidskou povahu a vliv emocí při rozhodování je těžké jen tak měnit. Vynaložíme proto maximální úsilí, abychom vám pomohli vhodně nastavit investiční strategii a byli zde pro vás v těžkých chvílích. Kdykoliv budete mít dotazy, nebudete si s něčím jisti anebo jen budete chtít cokoliv probrat, obraťte se prosím na nás. Rádi vám se vším pomůžeme, opravdu.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu nikdy negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme