Blog

Trendy a náměty v oblasti investování, aktuální vývoj na trzích, analýzy, komentáře, rozhovory, zajímavosti…

Příběh nejsmolnějšího investora na světě

Nikdo z nás by určitě nechtěl zainvestovat a pak se dívat, jak jeho investice několik dnů, týdnů nebo dokonce roků padá. Tato představa může některé lidi děsit natolik, že raději nikdy nezainvestují. Dnes si představíme příběh Radima, nejsmolnějšího investora za posledních 25 let. Radima totiž tenhle hrůzný scénář potkal hned čtyřikrát. Zajímá vás jak dopadl?

O tom, co je to takzvané časování trhů jsme již psali několikrát. Ukázali jsme, že koncept úspěšného časování trhů je spíše jen vysněná teorie a že i když se sem tam někomu nákup podaří vhodně naplánovat, dosahovat konzistentně tučných zisků je pro investory velmi obtížné až nereálné.

Teď se pro zajímavost podíváme na modelový příklad našeho fiktivního investora Radima, který se před dvacetipěti lety rozhodl investovat do akcií. Protože byl Radim chytrý a věděl, že investuje na delší dobu – na penzi, rozhodl se pro pasivní formu investování a investoval do indexu sledující vývoj globálního akciového trhu. Během posledních 25 let vždy dlouhou dobu šetřil na svém běžném účtu a když nashromáždil 100 000 korun, zainvestoval je. Štěstí mu však ani trochu nepřálo a svou investici načasoval vždy tak nevhodně, že ihned po jeho vkladech začaly trhy padat. Jeho investice vypadly následovně:

  • První investici 100 000 Kč provedl po pěti letech šetření v březnu roku 2000, těsně předtím, než se trhy kvůli tzv. internetové bublině během následující dvou let propadly o 49 %.
  • Druhou investici 100 000 Kč vložil na svůj investiční účet před poslední velkou finanční krizí v říjnu roku 2007. Do roku a půl poté se trhy propadly dokonce o 59 %!
  • Ke třetí 100 000 Kč investici se odhodlal v dubnu 2011. Během následujících 5 měsíců přišel propad o 22 %.
  • Naposledy zainvestoval 100 000 Kč v květnu 2015 a následně 9 měsíců pozoroval, jak trhy padají o 19 %.

 

 

Chudák Radim, hůř prostě své investice načasovat nemohl. Sám už se však nějak smířil s tím, že mu investování nevyšlo a když minulý měsíc odcházel do důchodu, rozhodl se všechny peníze vybrat. Při pohledu na jeho investiční účet jej však překvapilo, že i přes naprostou smůlu je na jeho účtu o 140 tisíc více, než kolik vložil.

Ze čtyř našetřených vkladů o velikosti 100 tisíc korun je najednou kolem 540 tisíc, což odpovídá celkovému výnosu 45 %. Přepočteme-li celkový výnos na roční, dostaneme 2% zhodnocení každý rok a to i přesto, že byly investice nepravidelné a načasované v nejhorší momenty.

Radim nakonec vůbec nedopadl tak špatně, jak by se na první pohled mohlo zdát. Při propadech nezpanikařil a jelikož věděl, že peníze bude potřebovat až půjde do důchodu, držel se svědomitě svého plánu. Kdyby při propadech investice vybral, možná jen stěží by měl na účtu alespoň to, kolik původně vložil.

Pokud by se Radim navíc vykašlal na šetření a investoval pravidelně, byl by na tom ještě výrazně lépe. Když by po celých 25 let, které šetřil, investoval například 1 300 měsíčně, celkově by vložil zhruba stejně, ale jeho portfolio by mělo nyní hodnotu přibližně 705 tisíc. Anualizovaný výnos by pak dosahoval zhruba 4,6 %.

Přestože je náš příklad s investorem Radimem pouze ilustrativní, dobře nám ukazuje, že pokud máte dostatečně dlouhý investiční horizont, nemá smysl investování odkládat. Vyplatí se naopak investovat pravidelně a vydržet. Jak se totiž často říká, pro úspěšnou investici je důležitý čas v trhu, ne její načasování.

Když budete čekat s hotovostí na investici dostatečně dlouhou dobu, nakonec se sice nějakého toho propadu dočkáte. Čekáním však sázíte hned na několik věcí současně: jednak na to, že víte, že trhy brzy dosáhnou vrcholu, dále na to, že zainvestování po propadu vám vykompenzuje nulové výnosy na aktuálně ležící hotovosti na vašem účtu, ale také na to, že budete mít dostatečnou disciplínu zainvestovat, až jednou skutečně uvidíte trhy padat o několik procent.

Někteří odborníci predikují již několik let, že další krize (nebo jen recese) je za rohem – a jednou jim predikce doopravdy vyjde, jelikož tak trhy a ekonomiky prostě fungují. Strachovat se však tím, že načasujete svou investici na vrcholu, vás odvádí od toho, nad čím byste měli doopravdy přemýšlet: jak být se svými penězi součástí akciových trhů co nejdelší dobu a maximalizovat tak své šance na úspěch.  

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Článek představuje modelový příklad založený na několika předpokladech
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.