Nenechávejte peníze napospas inflaci. Investiční rezerva je konzervativní produkt s úročenou hotovostí

Portu přichází s novým, dosud nejvíce konzervativním produktem, který může současně nést zajímavé zhodnocení. Základem Investiční rezervy je úročená hotovost, jejíž výnos je navázán na základní sazbu ČNB –⁠ aktuálně dosahuje výše 5,5 % p. a. Investiční rezerva se tak hodí pro všechny, kteří chtějí své peníze chránit před inflací za minimálního rizika. Založit si ji může každý registrovaný klient na Portu, stejně jako produkty Portfolio na míru nebo Vlastní strategie.

 

K čemu se Investiční rezerva hodí?

Investiční rezerva je vhodné místo pro peníze, které neplánujete investovat dlouhodobě, ale zároveň je nechcete nechat ležet na bankovním účtu napospas inflaci. Hodí se pro všechny, kteří hledají krátkodobější zhodnocení svých prostředků.

Ideální je k investování s krátkodobým cílem (1 až 2 roky) nebo k vybudování finančního polštáře. Investiční rezerva je tu například také pro investory, kteří čekají na vhodnou investiční příležitost a své prostředky chtějí do té doby alespoň mírně zhodnotit.

 

Z čeho se Investiční rezerva skládá?

Investiční rezerva kombinuje úročenou hotovost a diverzifikovaný mix investičních nástrojů s cílem zajistit výnos, který dlouhodobě chrání peníze před znehodnocením. Zároveň je však riziko drženo přiměřeně nízko, aby hodnota vložených peněz kolísala jen minimálně –⁠ například ještě méně než u Portu portfolia s nejnižším rizikovým stupněm 1. 

Složení investiční rezervy

 

Největší část zaujímá úročená hotovost, která zajišťuje jistý úrok a také stabilitu Investiční rezervy. Výše úroku se vždy odvíjí od hlavní úrokové sazby České národní banky (tzv. dvoutýdenní repo sazba) a průběžně se tak může měnit. Aktuálně je výše tohoto úroku 5,5 % p. a. Úrok se připisuje měsíčně, zpravidla první den následujícího měsíce, v hrubé výši, do složky Hotovost. Poté se s ním nakládá tak, aby bylo dosaženo optimálního rozložení Investiční rezervy. Z hlediska bezpečnosti je úročená hotovost uložena jako vklad u české banky a dle Zákona o bankách je pojištěna do výše 100 tisíc eur.

Pro dobrou diverzifikaci doplňuje skladbu Investiční rezervy v menší míře také mix dluhopisů, akcií a zlata. K tomu jsou vybrány široce diverzifikované ETF, které sledují vývoj světového akciového indexu (MSCI World) obsahujícího přes 2 900 akcií a dluhopisového indexu zahrnujícího globální protiinflační dluhopisy. Výnos těchto dluhopisů kopíruje míru inflace ve světě, a proto jsou dobrým prostředkem, jak chránit finance před znehodnocením. Na široké diverzifikaci se podílí také zlato, které dlouhodobě dobře funguje jako uchovatel hodnoty. 

Výsledkem je tak optimální mix instrumentů, které přináší zajímavé zhodnocení a současně jako celek minimalizují investorská rizika. O kontrolu nastavení rozložení a udržení rizikovosti se stará automatická rebalance, která je u Investiční rezervy vždy zapnutá. Měnové zajištění se u tohoto produktu neprovádí vzhledem k tomu, že velké procento prostředků je umístěno v korunové úročené hotovosti.

 

Jak Investiční rezerva funguje v praxi?

Pokud jste již na Portu registrovaní, Investiční rezervu si můžete založit jednoduše na stránce Souhrn kliknutím na tlačítko Založit Investiční rezervu.

Pokud ještě na Portu účet nemáte, nejprve je třeba projít standardní registrací, tedy včetně založení vašeho prvního Portu portfolia pro dlouhodobé investice. Není nutné, abyste do něj investovali, jedná se však o nutný krok potřebný k dokončení registrace. Až bude váš účet aktivní, Investiční rezervu si založíte jednoduše přes tlačítko Založit Investiční rezervu na stránce Souhrn.

Investičních rezerv si můžete založit i více, maximálně však 10.

 

investice

Za zhodnocování peněz ve vaší Investiční rezervě si účtujeme snížený poplatek 0,25 % p.a. z hodnoty rezervy. Jako u ostatních našich produktů si žádné další poplatky (např. vstupní nebo výstupní) neúčtujeme. Na Investiční rezervu se vztahuje program Pozvi přátele, Slevy pro dlouhodobé investory však na tuto investici využít nelze.

A jak je to s výběry peněz? Pokyn k výběru peněz z vaší Investiční rezervy můžete zadat na stránce Převody. Při nejbližším Obchodním dni Portu dojde k prodeji vašich investičních nástrojů. Peníze budete mít na svém bankovním účtu v řádu 5 až 10 pracovních dní.

V případě výběru prostředků z Investiční rezervy se za prodej instrumentů považuje pouze prodej v ní obsažených ETF instrumentů, které tvoří přibližně 15 % celkové hodnoty Investiční rezervy. Případná daňová povinnost by se tedy vztahovala pouze na prodej těchto cenných papírů. V případě, že celkové příjmy z prodeje cenných papírů za zdaňovací období nepřesáhnou 100 000 Kč, jsou tyto příjmy osvobozeny od daně z příjmů. Úroky se v případě úročené hotovosti daní podobně jako dividendy, tedy když jejich hodnota (včetně jiných příjmů dle § 7 – § 10 zákona č. 586/1992 Sb., o dani z příjmů) přesáhne za zdaňovací období 6000 Kč. Mezi jiné příjmy patří také již zmíněné dividendy nebo příjem z nájmu. Problematiku daní popisujeme podrobněji v článku Portu – vše co potřebujete vědět o daních

 

Buďte před inflací o krok napřed

Pokud dumáte nad tím, jak se vyhnout tomu, aby vaše úspory ztrácely na hodnotě, je třeba je uvést do pohybu – na bankovním účtu je totiž žádný růst nečeká. Naopak, inflace si z nich každoročně část ukousne. V praxi se to přitom projeví tak, že už si třeba příští rok za stejnou částku nekoupíte to, co dnes. Právě proto jsme v Portu přišli s Investiční rezervou, díky které můžete být před inflací o krok napřed.

Pokud máte k Investiční rezervě ještě jakékoliv další dotazy, podívejte se do sekce nejčastěji kladených dotazů, případně se nám ozvěte, rádi vám na ně odpovíme.

 

____________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

 

Vaše peníze
mají na víc