Je teď čas nakupovat? Na tuto chvíli tolik lidí čekalo

Nastala konečně ta dlouho očekávaná chvíle pro levnější nákupy po propadech trhů? Mnoho začínajících investorů cítí kvůli nedávným poklesům portfolií značnou nejistotu z dalšího vývoje trhu. Někteří dokonce pod nátlakem emocí přemýšlí nad prodejem svých investic. Proč ale někdo svá aktiva prodává, když zkušení investoři dále nakupují?

Jak si vysvětlit, že po půl roce klesajících trhů mluví investoři o skvělé příležitosti k rozšíření svého portfolia? Predikce dalšího vývoje ekonomiky se z pohledu různých analytiků v mnohém liší. Někteří si myslí, že to nejhorší už je za námi, jiní pak očekávají další propady. Jak si v takovémto prostředí zachovat chladnou hlavu a jak vyjít ze současného propadu se silnějším portfoliem?

Je teď čas na levnější nákupy?

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč zkušené investory propady netrápí a proč je dokonce považují za skvělé příležitosti? Protože díky nim můžou nakupovat levněji. Právě proto na tento moment tolik lidí čekalo. Během posledních měsíců na trhu vládl strach a nejistota. Začínající investoři u svých portfolií viděli v první polovině roku neustále narůstající nerealizovanou ztrátu a přemýšleli nad prodejem svých investic. Ve stejné chvíli zkušení investoři dále nakupovali a využívali nízké ceny k „dalším“ investicím. Warren Buffet třeba v květnu nakoupil další akcie Applu za 600 mil. dolarů (14,43 miliard Kč). Tím jenom chceme naznačit, že na propady na trzích lze nahlížet z různých pohledů. Nejdůležitější přitom je nepropadnout panice ani pocitu, že něco promeškáte.

Je teď čas na levnější nákupy? Ano, ale to neznamená najednou investovat všechny své peníze vyhrazené k investování. Mnoho zkušených investorů během poklesů na trzích doplní své pravidelné investice o dodatečné vklady. Část jejich investičního portfolia tvoří hotovost, kterou drží v zásobě pro případ zajímavé tržní příležitosti, např. v podobě úročené hotovosti. Proč? Ačkoliv se mnoho investičních youtuberů snaží předpovědět růst nebo pád trhů, nikdo přesně neví, jak se bude trh z krátkodobého hlediska vyvíjet. A to ani ti nejzkušenější z nás. Počítat musíte také s možností, že v případě nepříznivého vývoje událostí ve světě můžou trhy znovu poklesnout, a to ještě výrazněji než začátkem tohoto roku.  Stát se tak ale nemusí. Z toho vyplývá, že čekání na „dokonalou investiční příležitost“ není nejlepším rozhodnutím, jelikož nevíme zda vůbec nastane a jestli po ní náhodou nepřijde ještě výhodnější příležitost.

čekání na začátek s investováním

Proč se dokonalé příležitosti nikdy nedočkáme

Všechno je nadhodnocené! Teď investovat nezačnu… Trhy padají, teď investovat nezačnu! Mnoho lidí odkládá začátek s investováním na dobu, kdy trhy poklesnou a všem kolem sebe hlasitě dávají vědět, že během býčího trhu (rostoucích cen akcií) se investovat nevyplatí. Co se ovšem děje, když trhy skutečně poklesnou, jako tomu je i teď? Mají tito lidé odvahu začít ve chvíli, kdy na trhu vládne nejistota, ceny jsou výrazně volatilní a ekonomická situace je nepříznivá? Většinou ne. Ideální čas pro začátek s investováním nedokážeme předvídat. Začít během poklesů trhů je ale podle historických dat lepší.

Pro investory neustále čekající na ještě lepší příležitost bychom mohli položit několik otázek: Dosáhli jsme už dna poklesu? Jak výrazně ještě trhy poklesnou a kdy se to stane? Odpovědi bychom hledali jen stěží, jelikož nikdo nedokáže předpovídat budoucnost. Investovat pouze během nejlepších momentů proto není možné. Pro úspěšné investování to ale ani není nutné. Důležitější než časování trhu je čas strávený na trhu, tedy to, jak dlouho budeme naše investice po jejich nákupu držet. Proč? Na to se podíváme níže.

Úspěšní investoři nespekulují a nepanikaří

Kdo je úspěšným investorem? Ten kdo dodržuje svoji strategii a postupně se blíží ke splnění svého investičního cíle. Je jedno, zda je ten cíl v milionech nebo tisícovkách. Úspěšný investor si uvědomuje, že pro dlouhodobé zhodnocení se mu vyplatí držet aktiva, jejichž hodnota v průběhu času roste navzdory krátkodobým výkyvům. Warren Buffet se při výběru toho, do čeho je ochotný investovat, řídí heslem: „Pokud nejste ochotni vlastnit dané akcie po dobu 10 let, ani nepřemýšlejte o jejich vlastnictví po dobu 10 minut.“ Jinými slovy doporučuje investování do silných společností, které budou dlouhodobě prosperovat. Velké světové indexy, do kterých investujete také na Portu, jsou složeny právě z takovýchto společností. Kritéria pro výkonnost firem, které jsou součástí např. indexu S&P 500, jsme popsali v tomto článku. Podobný přístup bychom měli uplatňovat také při investování do kryptoměn a jiných alternativních investic.

Díky čemu úspěšný investor nepanikaří? Investuje pravidelně, vybírá si stabilní společnosti a ví, že propady na trzích jsou zcela běžné. Je to takhle jednoduché? Ano. Podívejme se na to ve větším detailu. Úspěšný investor se nesnaží časovat trh, ale své pravidelné investice je připraven v případě výraznějších poklesů doplnit dodatečnou investicí v souladu se svou strategií. Pro tyto příležitosti drží část svého investičního portfolia v hotovosti, která může být i úročena.  Právě pravidelnost investování mu pomáhá v tom, aby při poklesech trhu nepřestal investovat. Čím níž totiž cena aktiva krátkodobě klesne, tím výhodněji ho dokáže nakoupit. Pravidelnost pomáhá překonat jinak možná nepříjemný pocit vkládání peněz do něčeho, čehož hodnota právě klesá.

Jste v minusu? Vítejte ve světě investování

Krátkodobé výkyvy trhu jsou běžné a bude jich ještě mnoho. Když jste s investováním začali teprve nedávno a teď vám u hodnoty portfolia svítí červená čísla, nemusíte se tím nijak stresovat. Přemýšlíte nad prodejem svých investic? Stejné myšlenky měla během svého prvního propadu většina investorů. Začínající investor vnímá rostoucí trh pozitivně a při propadech cítí nejistotu z budoucího vývoje svého portfolia. Investor, který na druhé straně zažil už několik výrazných poklesů, ví, že trh dlouhodobě roste a krátkodobé výkyvy mohou představovat zajímavou příležitost pro rozšíření portfolia.

Ve spojitosti s investováním se často zmiňuje index S&P 500, u kterého se podle historických dat předpokládá roční zhodnocení v průměru na úrovni 10 %. Mnoho začínajících investorů si proto myslí, že jejich investice se každý rok zhodnotí o 10 %. Reality je ovšem zcela odlišná, jak znázorňuje i následující obrázek.

Očekávání investorů vs. Realita - Vývoj S&P

V pravé části grafu vidíme, že vývoj tohoto indexu není ani zdaleka rovnoměrný. Významné propady a ochlazení trhu střídají období růstu. Dlouhodobě ale trh roste. Kdybychom s investováním začali v roce 2007, těsně před kolapsem trhu, který následoval už další rok, po 15 letech by průměrné roční zhodnocení naší investice bylo na úrovni 9,98 %. Z 1000 USD investovaných v roce 2007 bychom v roce 2021 měli přibližně 4300 USD.

Ne všechny 15letá období ovšem byla tak úspěšná. Ve svém nejhorším 15letém období od 1928 zaznamenal index S&P 500 průměrné zhodnocení 0,6 % p.a., v nejlepším 18,9 % p.a. Z dlouhodobého pohledu jsou historická čísla pozitivnější. Kdybychom „index drželi“ 40 let kdykoliv od 1928, naším nejhorším průměrným ročním zhodnocením by bylo 8,9 % p.a. a nejlepším pak 12,5 % p.a. Tato období zahrnují také velkou hospodářskou krizi, 2. světovou válku nebo ropné šoky v 70. letech.

Výkon S&P 500 za 15 a 40 let

Zdroj: The Merriman Financial Education Foundation

Ti, kteří s investováním neskončili a přečkali období propadů, mohli následně těžit z opětovného růstu trhů. Každá krize je jiná a nemůžeme s jistotou předpovídat, jak se bude vyvíjet ta současná. Když se ovšem podíváme do historie, vidíme, že trhy se i z těch nejhorších krizí dokázaly časem vzpamatovat. Pokud váháte, jestli s investováním začít nebo zda s ním pokračovat, zkuste se zaměřit na dlouhodobý potenciál zhodnocování svých úspor. O výhodách investování v dobách kolísavých trhů jsme psali v tomto článku. Dokonalá příležitost pro začátek s investováním neexistuje. Z dlouhodobého hlediska ale platí pravidlo čím dřív, tím líp.

 

—————————————————————–—————————————————————– 

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor? 

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme. 

Vaše peníze
mají na víc