Jana Brodani – Jak se vyvíjí investiční prostředí?

Do našeho Portu Podcastu přijala pozvání Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT), která od roku 2009 rovněž zasedá v představenstvu mezinárodní asociace EFAMA (European Fund and Asset Management Association).  Mezi její dlouhodobé aktivity patří také vzdělávání ohledně investování, snaha o zavedení účtu dlouhodobých investic a podpora žen v businessu. Jana se v loňském roce stala i ambasadorkou Indexu investiční gramotnosti, který vzdělává a měří investiční gramotnost Čechů.

Jak lidé chápou koncept dlouhodobého investování a jak jsou schopni odlišit investování a spekulaci? To a mnohem více se dozvíte v tomto rozhovoru.

Video s Janou Brodani a Annou Kortusovou

Vysoká inflace, dle Brodani, nutí lidi začít víc přemýšlet nad svým majetkem – vysoké ceny energií, nemovitostí a spotřebního zboží přivádí stále více lidí k investování. „Investování se za posledních 15 let neskutečně změnilo. V posledních letech ohromně roste obliba investování a snižuje se i věk investorů. Změnil se také styl investování – lidé už se nebojí investovat do více dynamických aktiv,“ říká v rozhovoru Jana Brodani. V porovnání se západními zeměmi máme ohledně investování ještě co dohánět. V České republice mají domácnosti pouze 15% svých finančních aktiv zainvestovaných v akciích či dluhopisech – v zahraničí je běžné, že mají domácnosti i 30% svých finančních prostředků v investicích.

Celý rozhovor také jako Podcast

____________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením.
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů.
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové.
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích.
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze
mají na víc