Blog

Trendy a náměty v oblasti investování, aktuální vývoj na trzích, analýzy, komentáře, rozhovory, zajímavosti…

Jak vychovávat děti, které to budou umět s penězi

V médiích se poměrně často objevují články o vztahu dětí k penězům. John Woerth z Vanguard se ve svém článku pokouší stanovit několik základních pravidel, která by mohla rodičům v této věci pomoci.

Pro Woertha, jako otce dvou dětí, je to osobní zájem. Jako příklad uvádí hned několik článků, které nabízejí různá řešení. Ron Lieber v New York Times sází na upřímnost a na to, že by rodiče měli dětem vysvětlit svou finanční situaci a možnosti z toho vyplývající. Charlie Wells z Wall Street Journalu naopak klade důraz na dobré znalosti matematiky před finanční gramotností.

Je pravda, že by mnoho rodičů mohlo v dané otázce udělat více, než ve skutečnosti dělá. To přiznává i Woerth. Finanční odměny za psaní domácích úkolů a přehnaně štědré Vánoce podle něj příliš nepomáhají. Kromě klasické věty, že peníze nerostou na stromech, se mnoho konverzací na téma peníze nevedlo a banka jménem táta prakticky funguje dodnes. Pozitivem ale podle Woertha je, že děti obeznámil (v což, možná naivně, doufá) se čtyřmi základními věcmi, které se jim v dospělosti určitě budou hodit. Těmi jsou:

  • hodnota poctivé a tvrdé práce,
  • důležitost vzdělání,
  • prospěšnost skromného životního stylu,
  • výhody úspor.

detsky_ucet_Portu_2

Na základě těchto bodů Woerth definoval čtyři praktické rady, podle nichž by měli rodiče postupovat při výchově dětí v oblasti financí.

1. Přimějte je pracovat. Když jsou děti malé, měly by rodičům pomáhat. Když jsou starší, je dobré, když si seženou brigádu. Je jedno, o jakou práci jde, důležitá je zkušenost s prací. Kromě peněz je to naučí k odpovědnosti a budou vyspělejší.

2. Přimět je investovat. Je dobré, když si teenageři již od prvních výdělků část peněz odkládají bokem. Třeba na dětský investiční účet. Motivací může být třeba školné na vysokou, na kterém se pak budou podílet i rodiče.

3. Přimějte je podílet se na výdajích. Pokud chtějí děti jezdit vaším autem, je dobré, když platí alespoň část pohonných hmot nebo pojištění. Pokud chtějí novou hru nebo herní konzoli, rovněž část zaplatí. Když jsou děti přinuceny sáhnout do své kapsy, jsou při utrácení odpovědnější, méně impulzivní a více přemýšlejí o tom, co chtějí a potřebují.

4. Nebojte se mluvit o penězích. Pro mnohé rodiče je debata o penězích stejně nepříjemná jako debata o alkoholu, drogách nebo sexu. Ale tyto konverzace jsou důležité. Podle Rona Liebera tyto debaty dělají z dětí vyspělejší lidi a zároveň jim poskytují širší povědomí o spořivosti, trpělivosti a vytrvalosti. „Každá konverzace o penězích je konverzací o hodnotách,“ píše Lieber.

Jedna rada na závěr: Podporujte své děti v tom, aby splácely své dluhy. Peníze nejsou jen o spoření a utrácení. Dalším důležitým faktorem je ochota rozdávat – účast na veřejných sbírkách, dobrovolnická činnost, charita a podobně. Morální podpora a motivace jsou v tomto směru velmi důležité.

Téma peněz a dětí je velice složité. Je ale dobré vědět, že se děti o peníze zajímají. Jejich názory se mohou ubírat nečekanými směry. V každém případě potřebují vzory a příklady lidi, kteří s nimi budou otevřeně a často mluvit o zdravém a rozumném finančním chování.