FinTech review – Norská centrální banka testuje Ethereum a další FinTech novinky

Přinášíme Vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

 

Norská centrální banka testuje Ethereum k vytvoření vlastní digitální měny

Co se stalo:

Norská centrální banka zveřejnila na platformě GitHub vývojářský kód své vlastní digitální měny centrální banky (CBDC). Banka zároveň potvrdila, to co z kódu vyplývá. Prototypová infrastruktura projektu je založena na technologii Ethereum. Banka uvedla, že systém kryptoměny Ethereum by měl poskytnout „základní infrastrukturu“ pro vydávání, distribuci a ničení digitálních peněz centrální banky, které se také označují jako DSP.

Co to znamená:

S konceptem vytvoření vlastní digitální měny pracují centrální banky řady států. Podle Mezinárodního měnového fondu je jich konkrétně 97, tedy více než polovina centrálních bank po celém světě. Centrální banky se často snaží tvorbou vlastních CBDC reagovat na rostoucí oblibu kryptoměn.

To je ale poměrně kontroverzní, jelikož v momentě, kdy je emitentem digitální měny jedna centrální entita, lze těžko mluvit o nezávislosti. A právě nezávislost se uvádí jako jedna z hlavních výhod kryptoměn jako je například Bitcoin.

Norská centrální banka každopádně tvrdí, že cílem je vytvořit systém soukromých peněžních transakcí.

 

Další FinTech zprávy

Každá desátý Čech nezná poplatky za výběr. Aktuální průzkum společnosti STEM/MARK ukázal, že každý desátý Čech neřeší jejich výši. Dalších 28 % Čechů má o poplatcích pouze orientační přehled. Hotovost je stále pro Čechy důležitá, čtvrtina z nich na ni nedá dopustit. Ve věkové kategorii 30 až 44 let je to dokonce třetina.

Nová roboinvestiční aplikace chce odstranit rasové rozdíly v bohatství. Stackwell, digitální investiční platforma zaměřená na afroamerickou komunitu, vydala svůj první produkt, robotickou investiční aplikaci. Služba slibuje podporu dostupnosti, vzdělávání a podpory během celého investičního procesu.

Počet stažení krypto aplikací klesl o polovinu. Data publikovaná na webu Sifted.eu ukazují, že deset nejpopulárnějších krypto aplikací bylo v první polovině roku 2022 staženo 4,1 milionkrát, což je o 45 % méně než v první polovině roku 2021, kdy byly staženy 7,5 milionkrát.

Mallpay se bude nově jmenovat Skip pay. Po osmi letech na trhu to bude pro český FinTech už pátý název. Pokračuje tak formální odluka od bývalého vlastníka Mall group. 100 % vlastníkem je totiž v současnosti ČSOB.

Vaše peníze
mají na víc