FinTech Review – Počet kyberútoků stoupá a vznik antivirového obra je potvrzen

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Počet kyberútoků na klienty bank stoupl za dva roky čtyřnásobně. Škoda na jednoho poškozeného klienta dosáhla v průměru 161 500 Kč. Dramaticky narostly hlavně podvodné telefonáty, tzv. vishing. Podle policejní statistiky přesáhl počet trestných činů páchaných v kyberprostoru od ledna do konce července jejich celkový počet z loňského roku. Zatímco letos policie eviduje již téměř 10.400 činů, loni to bylo za 12 měsíců zhruba 9500. Spolu s orgány státní správy dnes spustila rozsáhlou vzdělávací kampaň #nePINdej!.
  2. Vzniká antivirový obr. Avast se spojuje s americkým NortonLifeLockem. Tento obchod má podle aktuálního kurzu hodnotu přes 211 miliard korun. Podle předběžného návrhu harmonogramu spojení by měl Avast 9. září zastavit obchodování se svými akciemi – ty by měly být 12. září staženy z burzy. NortonLifeLock pak podle návrhu počítá s vydáním nových akcií a následným vypořádáním celého spojení.
  3. Binance a Mastercard zavádějí platební kartu „crypto-to-fiat“. Binance uvádí na trh kryptoměnovou platební kartu, která umožňuje uživatelům převádět jejich finance na „fiat“ peníze pro transakce na terminálech Mastercard po celém světě. Předplacená karta, která je v současné době k dispozici ve verzi beta, bude nejprve představena v Argentině, než bude uvedena na další trhy.
  4. Spojení Microsoftu a Activision se nelíbí Britům. Britský antimonopolní úřad se obává, že plán americké softwarové společnosti Microsoft na převzetí výrobce počítačových her Activision Blizzard za 69 miliard dolarů by mohl narušit hospodářskou soutěž v oblasti herních konzolí. Obchod je proto podle Úřadu zapotřebí podrobit hloubkovému vyšetřování.
  5. Schodek státního rozpočtu může být příští rok o 60 miliard nižší než letos. Schodek státního rozpočtu by příští rok mohl dosáhnout 270 miliard Kč. Vyplývá to z prvního návrhu rozpočtu, který připravilo ministerstvo financí na rok 2023. Návrh počítá s příjmy 1,749 bilionu korun a výdaji 2,019 bilionu korun. 
  6. Ryanair v srpnu zvýšil počet cestujících o 52 %. Meziročně se počet cestujících zvýšil o 52 procent na 16,9 milionu. Překonal tak rekord ze srpna 2019, tedy z doby před pandemií, kdy Ryanair přepravil 14,9 milionu cestujících. Obsazenost letadel se z loňských 82 procent zvýšila na 96.
  7. Rusko chce zpomalit prudký růst kurzu rublu. Zvažuje, že v letošním roce nakoupí čínské jüany a měny dalších zemí považovaných za spřátelené celkem za 70 miliard dolarů, aby zpomalilo prudký růst kurzu rublu. Poté hodlá přejít k dlouhodobější strategii prodeje nakoupené čínské měny kvůli financování investic.
  8. Inflace v eurozóně dosáhla v srpnu 9,1 procenta. V Polsku překročila 16 procent. Za vysokou inflací stojí zejména pokračující prudký růst cen energií. Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, zrychlila v eurozóně v meziročním srovnání na 5,5 procenta z červencových 5,1 procenta.
  9. Elektřina pro německý trh za tři dny zlevnila o více než polovinu. Velkoobchodní cena elektřiny pro německý trh s dodáním v příštím roce, která je pro Evropu klíčová, za tři dny klesla o více než polovinu. Při čtvrtečním obchodování sestoupila až na 486 eur (zhruba 11.900 Kč) za megawatthodinu (MWh), zatímco v pondělí poprvé překonala 1000 eur za MWh.
  10. Předsedkyně Evropské komise chce zastropovat cenu ruského plynu. Ursula von der Leyenová vyzvala k úsporám energií. Evropská unie by podle ní měla zastropovat cenu plynu přepravovaného potrubím z Ruska, aby zmírnila dopady manipulace trhem ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina.

 

Vaše peníze
mají na víc