FinTech Review – Čína pokračuje v testování digitální měny a největší evropský FinTech v problémech

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Čína pokračuje v testování digitální měny centrální banky. V několika čínských městech mohou cestující ve veřejné dopravě zaplatit novým způsobem – digitálním yuanem (e-CNY). Čínská vláda tak pokračuje v testování tohoto platebního prostředku.
  2. Jeden z největších evropských FinTechů Klarna v problémech. Klarna, švédský Kup teď, zaplať později (BNPL) FinTech, ztrojnásobila ztrátu. Poté co v červenci klesla hodnota akcií o 85 %, se tak jedná o další ránu. Firma to připisuje pomalu se rozbíhající expenzi ve Spojeném království a USA. Nedávno také společnost propustila 10 % zaměstnanců.
  3. Razit korunové mince se už téměř nevyplatí. Inflace by mohla mít brzo nečekanou oběť. Jsou jí korunové mince. I když jsou náklady na ražbu stále obchodním tajemstvím, stále více se blíží nominální hodnotě jednokorunové mince. Naproti tomu eurové jednocenty a dvoucenty už svými výrobními náklady přesahující jejich nominální hodnotu a některé státy tak uvažují o jejich stažení z oběhu.
  4. V Salvadoru už rok platí bitcoinem. 7. září 2021 se stal Bitcoin oficiálním platidlem pro obyvatele Salvadoru. Prezident Nayim Bukele dal zároveň nakoupit tisíce bitcoinů. Nejznámější kryptoměna se však od té doby významně propadla. Země na tom není ekonomicky příliš dobře a zdá se také, že běžní Salvádorci prezidentovo nadšení pro kryptoměnu nesdílejí.
  5. Facebook a Instagram umožní uživatelům sdílet nezaměnitelné tokeny (NFT). Společnost Meta přišla na blogu s oznámením, že si zákazníci mohou nově nahrát na svůj profil NFT. Novinka se zatím však týká pouze zákazníků z USA. Ti mohou svá NFT jednoduše sdílet se svými spojeními. Lidé tak mohou nahrát na profil digitální sběratelské předměty díky propojení s digitálními peněženkami jako Coinbase Wallet nebo MetaMask.
  6. Blíží se největší upgrade v historii Etherea. Nejvýznamnější kryptoměnová událost tohoto roku je konečně tady. Ethereum, dvojka mezi virtuálními mincemi a nejpopulárnější platforma pro decentralizované aplikace, po několika letech dlouhých příprav změní svůj mechanismus konsensu z Proof of Work na zelenější Proof of Stake.
  7. Češi zakládají sociální síť bez cenzury vybudovanou na blockchainu. Češi spouštějí novou sociální síť, která se chce stát necenzurovanou alternativou k Twitteru nebo Facebooku. Služba Authenticity.io je vybudovaná na decentralizované technologii blockchain, kterou využívají například kryptoměny. Mazat příspěvky či blokovat uživatele tak zřejmě nebude možné.
  8. ECB zvýšila základní úrokovou sazbu na 1,25 %. Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek na zasedání Rady guvernérů zvýšila svou základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 bodu na 1,25 procenta. Banka zároveň signalizovala, že bude úroky dál zvyšovat. Očekává totiž, že průměrná roční inflace v eurozóně dosáhne 8,1 %.
  9. Pošta od října zpoplatní SIPO z účtu. Za e-mail tak zaplatíte 5 kč. Česká pošta od října zpoplatní službu SIPO i pro bezhotovostní platby formou inkasa z bankovního účtu. Pokud zákazník vyžadoval potvrzení pouze e-mailem, byla služba dosud zdarma. Nově za ni bude podnik vybírat pět korun. Důvodem jsou rostoucí náklady, uvedla Pošta v oznámení zákazníkům.
  10. Německo nechá dvě jaderné elektrárny v rezervě. Německo chce ponechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren do poloviny dubna 2023 v rezervě, třetí podle plánů ke konci letošního roku odstaví. Podle německého ministra hospodářství mohou během zimy vzhledem k nejistým dodávkám z Ruska přispět k energetické bezpečnosti.

Vaše peníze
mají na víc