Aktivní vs. pasivní investování. V čem se liší?

Obvykle v životě platí, že se vyplatí být spíš aktivní než pasivní. Ať už se jedná o osobní vztahy, práci nebo třeba školu. Platí to ale i v investování? Vyplatí se sledovat tržní zprávy a nakupovat nebo prodávat cenné papíry jak na běžícím páse?

Naštěstí nemusíme pro odpověď jít moc daleko. Máme k dispozici desítky let dat z finančních trhů, které nám dávají vcelku dobrou představu, co se vyplatí a co se naopak nevyplatí.

Aktivní investování

Aktivní správa vyžaduje firmu nebo jednotlivce, kteří budou vybírat společnosti podle nějakého klíče. Tím klíčem mohou být silné fundamenty, velký ziskový potenciál v budoucnosti nebo jejich relativní podhodnocení. Předpokladem pro takovýto způsob investování jsou bohaté znalosti a neustále sledování trhů. Aktivní správce musí mít důvěru svých klientů, že je schopen jim jejich peníze zhodnotit více, než by je zhodnotilo pasivní investování. To neznamená, že se mu musí podařit každý obchod, ale měl by mít pravdu častěji, než se mýlit. S aktivní správou jsou navíc spojené vyšší poplatky.

Pasivní investování

Pasivní investování je oproti aktivnímu velmi jednoduché, nízkonákladové a dlouhodobé, s nízkou frekvencí nákupů a prodejů. Investor si stanoví, jak často i jak dlouho bude peníze investovat a zvolí si indexové fondy, které kopírují vývoj těch největších společností v zemi, kontinentu nebo na světě.

Nikdo se nesnaží vybrat ty správné společnosti, kouzlo tohoto způsobu investování spočívá v tom, že se investuje do všech společností naráz a sleduje se tak určitý index (např. S&P 500).

Jak se aktivním správcům dlouhodobě nedaří

Některé aktivně spravované fondy občas hlásí velmi pěkné výsledky, které překonávají hlavní akciové indexy. Překonat takový index není nemožné, problematická je ale četnost takových výsledků. Správně tušíte, že i když aktivní fond překoná index, pravděpodobnost, že se mu to podaří i příští rok a rok následující, je velmi malá.

S poznatky, které jasně vystupují proti aktivním fondům přišla společnost S&P Global ve své studii SPIVA Europe Scorecard. Výsledky studie deklasují aktivní fondy na úroveň skupinek amatérů, kteří nevědí, jakou hru vlastně hrají.

Z aktivně spravovaných evropských fondů (denominovaných v eurech) se během posledních 10 let podařilo překonat americký akciový index pouze 5 % (!) z nich. Trochu lepší výsledky měly aktivní fondy ve vztahu k evropským akciím. Za posledních 10 let dokázalo překonat evropský akciový index celých 17 % fondů.

Jinými slovy: 95 %, resp. 83 % aktivně spravovaných fondů nedokázalo překonat výsledek akciových indexů, tedy pasivní správy. Za svou nevalnou práci si navíc manažeři aktivních fondů účtují vysoké poplatky.

Z pohledu akciových indexů v daných zemích je výsledek aktivních fondů velmi jasný.

Jak poznáte výherní fond?

Logickým krokem každého investora by tak mělo být si vybrat ten správný aktivně řízený fond. Pár jich přeci dokázalo i v desetiletém horizontu akciové indexy překonat. Zvolit ten správný fond by teoreticky mělo být možné na základě historických výsledků, jenže stará poučka praví, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích.

Podle studie Persistence Scorecard od stejné společnosti je šance, že se investorům podaří vybrat ten správný fond na základě historické výkonnosti, žalostně malá, a navíc každý rok klesá. Když si podle minulých výsledků vyberete fond, který je v top 25 % podle výkonnosti, za pár let už mezi čtvrtinou nejlepších zřejmě nebude. Šance, že vybraný fond v top 25 % nadále zůstane, je po 4 letech kolem 5 %.

Ani historická výkonnost tedy investorům nedokáže zaručit, že vyberou ten správný fond, který porazí hlavní americké nebo evropské akciové indexy.

Je investování mrtvé?

Právě naopak. Fakt, že aktivní správci nejsou schopni kontinuálně vytvářet nadhodnotu, ještě neznamená, že investování je mrtvé. Roli toho správného investičního vehiklu v poslední době velmi rychle zaujímají pasivní fondy. Ty jsou mnohem levnější a výkonnější než jejich aktivní protějšky. Pasivní investování pomocí takzvaných robo-advisory platforem v posledních letech navíc zpřístupňuje svět investic široké veřejnosti, bez ohledu na bohatství či odborné znalosti. Například na Portu během pár minut získáte globálně diverzifikované a profesionálně sestavené investiční portfolio na míru.

________________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením

– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů

– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové

– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích

– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze
mají na víc