5 největších chyb, kterých se dopouští investoři do ETF

Burzovně obchodované fondy (ETF) jsou stále populárnějším investičním instrumentem. Oproti mnoha jiným možnostem ve světě investic jsou nízkonákladové, transparentní a dokážou investorům uspořit mnoho času. I přes řadu výhod ale lze při investování do ETF chybovat a spálit se. V tomto článku se podíváme na 5 nejčastějších chyb, kterých se investoři dopouštějí.

Nedostatečně či špatně diverzifikují

Ačkoliv téměř každý investor ví, že je důležité diverzifikovat a nenechávat všechny peníze na jedné kupičce, ne všichni to umějí dobře uvést do praxe. Dobrá diverzifikace by investora měla ochránit proti co možná nejvíce rizikům – ať už souvisejících s regionem nebo sektorem, na který se ETF zaměřuje, nebo i samotnou třídou aktiv. Hodnota dobře diverzifikovaného portfolia pak nekolísá tolik v návaznosti na jednotlivé změny ve světe nebo různé tržní šoky. 

Pamatujme: diverzifikace je o minimalizaci rizik spojených s investováním, ne o maximalizaci výnosu. 

Pokud si například člověk kupuje jen 1 ETFko na index S&P 500, je to určitě lepší než aby člověk neinvestoval vůbec, ale za dobře diverzifikované investiční portfolio to považovat nelze. V takovém případě totiž člověk drží jen jednu třídu aktiv (akcie), jen jeden region (USA) a jen jeden typ společností, co se tržní kapitalizace týká (velké). USA si své místo v portfoliu jistě zaslouží – je největším a nejvyspělejším trhem na světě. Na druhou stranu však historicky existovalo mnoho období, kdy se titulům z jiných částí světa nebo jiným třídám aktiv dařilo lépe a nebo se jejich ceny vyvíjely jinak. Jejich zařazením do portfolia by tak klesla míra kolísání hodnoty investice jako celku. 

Stejně tak je dobré diverzifikovat i v rámci dluhopisové složky a investovat například do dluhopisů od různých emitentů a dluhopisů s různou dobou splatnosti. Více o správné diverzifikaci naleznete zde.

Dobrou diverzifikaci poskytují například Portu portfolia na míru. Ty obsahují akciovou, dluhopisovou i komoditní složku a zároveň se zaměřují na různé sektory a regiony celého světa.

Nakupují vysoko a prodávají nízko

Nakup nízko, prodej vysoko

Lidé jsou od přírody sociální tvorové a rádi jsou součástí všeho, co se děje. Právě proto se investoři často nechají unést v moment, kdy trhy rostou a všichni kolem mluví o tom, jak nakupují. Kopírují jednání ostatních a i oni začnou investovat ve velkém také. Lidé nechtějí, aby jim něco uteklo –⁠ určitě jste slyšeli o tzv. FOMO efektu. Podobně mají sklon lidé prodávat, když trhy klesají a (téměř) všichni kolem panikaří. 

To přesně je ale úplně špatná strategie. Jistě víte, že princip investování je: levně koupit a draze prodat. Proto nakupování “když to roste” a prodávání “když to padá” je přesně to, co povede ke špatnému výsledku. Zkuste to otočit. 

Narozdíl od jednotlivých akcií nebo dluhopisů obsahují ETFka stovky až tisíce titulů. Riziko, že by jejich hodnota klesla na nulu je proto velmi malé. Dříve nebo později se trend otočí a ceny společností v dané oblasti nebo sektoru zase porostou.

Panickým prodejem realizují ztráty

Tato chyba je jednou z těch největších. Vychází ze snahy načasovat trh a myšlenky “když vidím pokles, prodám a počkám, až to spadne ještě více, abych zase nakoupil”. To však drtivé většině investorů ovoce nepřinese. 

Pokud investor začne prodávat v momentě, kdy vidí trh padat, ztráty prodejem jen realizuje. Nikdo však nevidí do budoucnosti, aby s jistotou věděl, zda budou poklesy pokračovat. Klidně se proto může stát, že člověk prodejem realizuje ztrátu a během následného čekání na další poklesy trhy naopak vyrostou. 

Proto je důležité ETF držet i když se trh propadne a tím realizování ztrát předejít. Dobré je naopak spíše přemýšlet, jak by mohl člověk daného propadu využít k dodatečným nákupům. Pochopitelně ideální je vždy investovat pravidelně a nehledě na to, jak se chovají trhy. Tím člověk nejlépe dlouhodobě zprůměruje nákupní ceny.

A co když investor sám ví, že je citlivý vůči propadům a kolísání na hodnotě? Pak je dobré tomu přizpůsobit rizikovost portfolia. Například neinvestovat jen do akcií, ale držet i méně rizikové instrumenty, jako jsou například státní dluhopisy nebo třeba úročenou hotovost, kterou zařazujeme do naší Investiční rezervy.

Snaží se porazit trh

Ačkoliv každý chce vydělat více než je průměr (tzv. překonat trh), většině investorů, kteří se o to pokouší, se povede pravý opak. Ve výsledku za delší období vydělají méně. Ať už jde o laiky nebo i profesionály.

Studie již dlouhá léta neustále prokazují, že ani profesionální portfolio manažeři nejsou schopni dlouhodobě a konzistentně trhy překonávat. A i když se několika lidem trh porazit na určitém období povede, většinou je to spíše o štěstí než o dovednosti. Proč to tedy tolik investorů stále zkouší se můžete dozvědět zde.

Investují do instrumentů, kterým nerozumí

Nabídka ETF je široká a vyznat se ve všech parametrech a principech fungování může být minimálně na začátku složité. Existují ETFka lepší a horší, jednodušší a složitější. Nevěnuje-li člověk dostatečnou péči výběru, lehce se může stát, že si koupí něco, co se bude chovat jinak než očekával a může zbytečně přijít o peníze. 

Příkladem může být třeba investice do pákových ETF nebo do ETF spekulujících na pokles trhu (tzv. short), případně třeba záměna ETF investujícího do firem těžící zlato za ETC na fyzické zlato. Každopádně i menší “přešlapy” typu volba málo likvidního ETF s vysokou nákladovostí (TER) a třeba špatnou schopností kopírovat sledovaný index může celkové výnosy člověka dost ovlivnit. 

Než se proto člověk do nákupu ETF pustí, neměl by podceňovat přípravnou fázi výběru a měl by si načíst potřebné materiály. Případně se může obrátit na někoho, kdo všechny složitosti převezme za něj. Například si nechat složit portfolio od Portu z prověřených instrumentů vybraných týmem investičních profesionálů. 

________________________________________

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením

– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů

– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové

– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích

– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze
mají na víc